24/01/2026
24 ianuarie – Ziua în care românii au ales să fie un singur neam Era iarnă grea în anul 1859. Zăpada scârțâia sub pașii oamenilor, iar gerul mușca din obraji, dar în sufletele românilor ardea o dorință mai puternică decât frigul: unitatea.
De veacuri, Moldova și Țara Românească trăiau despărțite de hotare, dar unite prin limbă, credință și dor. Oamenii simpli știau un adevăr pe care istoria avea să-l confirme: un neam dezbinat e slab, un neam unit e de neînvins.
În acele zile, boieri, țărani, preoți și cărturari și-au pus speranța într-un nume care avea să schimbe cursul istoriei: Alexandru Ioan Cuza.
Alegerea lui ca domnitor al ambelor principate nu a fost doar o decizie politică, ci un legământ de suflet.
Pe 24 ianuarie, când vestea unirii a străbătut satele și orașele, oamenii s-au prins în Hora Unirii. Mâini bătătorite de muncă s-au strâns cu mâini fine, pași grăbiți s-au armonizat într-un singur ritm. Atunci nu mai erau moldoveni sau munteni – erau români.
Acea zi nu a fost despre putere, ci despre curaj. Nu despre tronuri, ci despre viitor. A fost momentul în care românii au înțeles că destinul lor nu se scrie separat, ci împreună.
Unirea nu este doar o pagină de manual, este o lecție vie. Ne amintește că, indiferent de vremuri, atunci când românii aleg solidaritatea în locul dezbinării, pot muta munții din loc.
Pe 24 ianuarie nu sărbătorim doar trecutul, ci responsabilitatea prezentului: aceea de a păstra unitatea, respectul și dragostea de țară.
🇷🇴 Hai să dăm mână cu mână și astăzi, nu doar în horă, ci și în gând, faptă și inimă.