17/06/2026
La începutul lui iunie, grădina Castelului Maria se luminează pentru câteva săptămâni cu norii albi de flori ai Deutziei.
Puțini îi cunosc numele, dar albinele o găsesc imediat.
Avem mai multe surate în grădină, iar dacă vă plimbați prin zonă, o veți întâlni și la Giardini di Zoe, dar și la Parcul Dendrologic Simeria. Se pare că s-a simțit atât de bine în Transilvania, încât a rămas pe aici și prin grădinile oamenilor.
Strămoșii ei vin din Japonia, dar după atâția ani petrecuți între Banpotoc, Grădina de Zoe și Simeria, credem că poate fi considerată și puțin transilvăneancă...
Cine o apreciază cel mai tare? Ce insecte o iubesc, și la ce au fost folosite frunzele ei? Află mai multe despre deutzia pe blogul nostru, în seria de articole despre plantele de la Vila Castelul Maria.