18/06/2026
🔉 Studenții ingineri orădeni, prin ASIO - Asociația Studenților Ingineri din OradeaO, marchează Ziua Internațională a Femeilor în Inginerie prin evenimentul „Ingineria în mâinile ei”.
⚙️ Evenimentul dedicat femeilor inginer va avea loc la data de 23 iunie 2026, începând cu ora 18:00, la Parcul Științific și Tehnologic Bihor, fiind organizat în colaborare cu ASCO și AVSE, și dedicat femeilor ingineri de la Universitatea din Oradea.
⛑️ „Scopul nostru este să celebrăm contribuția, impactul și rolul pe care acestea îl au în domeniul ingineriei”, spune Ioana Iova, reprezentanta AVSE (Asociația Viziunea Studențească Eco – a Facultății de Protecția Mediului) și organizatoarea manifestării.
📑 În cadrul evenimentului, participanții și, mai ales, participantele vor avea ocazia să descopere poveștile a trei invitate speciale, femei care activează în domenii inginerești diferite.
🇷🇴 Programul serii va fi completat de o activitate interactivă inspirată din formatul „Ce spun românii?”, adaptată tematicii evenimentului.
🖊️ Formularul de înscriere în vederea participării este accesibil aici:
https://forms.cloud.microsoft/e/juEcPZzpyq
⚠️ Puteți afla mai multe accesând linkul din primul comentariu.